Változatos témákban hallgathatott előadásokat a szombati III. Gyergyói Diákkonferencia közönsége. A fiatalok előadásait szakmai zsűri értékelte.
A Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpont a kutatókat tömörítő Gyergyói Szemle Egyesülettel partnerségben és a Communitas Alapítvány támogatásával idén harmadik alkalommal szervezett diákkonferenciát. A megnyitón Dániel Botond szervező elmondta, a találkozás és a párbeszéd helye a rendezvény.
– A konferencia célja, hogy a gyergyói fiatalok egymást jobban megismerjék, tudomást szerezzenek egymás szakmai munkájáról, s ezáltal később akár együttműködések is létrejöjjenek közöttük – fogalmazott. Ugyanakkor az egyetemisták elhelyezkedését is segíteni szeretnék azáltal, hogy kapcsolatokat építenek közöttük és a helyi szervezetek, intézmények, vállalkozások vezetői között, akiket szintén meghívtak a rendezvényre. A meghívó ugyanakkor a középiskolásoknak is szólt, akik a pályaválasztás kapcsán szerezhettek hasznos információkat. Dániel Botond szerint a diákkonferenciának olyan hozadéka is megmutatkozott, amire korábban nem is gondoltak: az előző évben előadó fiatalok közül többen részt vettek az Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencián, mások pedig sikeresen jutottak be ösztöndíjprogramokba.
Fotók: Nagy Levente, hargitanepe.eu
Az előző évhez képest idén több témában tartottak előadásokat. Plenáris előadással kezdődött a program, a folytatásban pedig három szekcióban tartottak előadásokat. A társadalom- és gazdaságtudományok szekcióban olyan témákról értekeztek, mint az erdélyi könnyűzenei fesztiválok, a gyergyószentmiklósi szociális szolgáltatások nemzetközi kapcsolatai, az erdélyi magyar humoristák. A segítő szakok szekcióban többek között a gyergyószentmiklósi serdülők dohányzási szokásainak vizsgálata, a képernyő előtt töltött idő hatásai, a középiskolában dolgozók munkahelyi elégedettsége volt téma. Az újdonságnak számító műszaki és természettudományi szekcióban önvezető autókról, számítógép által összeállított matematikai feladatokról volt szó.
Az előadásokat szakmai zsűri értékelte, így a fiatalok hasznos visszajelzést is kaptak arra vonatkozóan, hogy mi az, amit jól csináltak, s mi az, amin javítaniuk kell még. A legszínvonalasabb előadásokat pénzjutalommal is díjazták.
Hargita Népe, Nagy Levente