Székelyföldön jelenleg egyre több régiónak van saját folyóirata, többé-kevésbé tudományos jelleggel, melyek közül sajnos egyiket sem a Gyergyói-medencében adják ki. Ezért e vidék problémái ritkán kerülnek lencsevégre az ezekben megjelenő munkákban.
Különszámmal útjára induló folyóiratunk célja a Gyergyói-medence társadalmi és gazdasági kérdéseinek, problémáinak tudományos-ismeretterjesztő jellegű feldolgozása. A tanulmányok, írások a Gyergyói-medencét érintő kérdésekre, kihívásokra adhatnak választ, amelyek a helyi társadalom számára egy-egy társadalmi és gazdasági kérdésben szolgálhatnak útmutatóul, továbbá a széles közönségnek olyan ismereteket továbbíthatnak, amelyeket a helyi médiából nem szerezhetnek be.
A szerkesztőbizottság közel negyven gyergyói származású kutatót keresett fel, akiknek visszakapcsolása által pótolható bizonyos fokig a társadalmi tőke hiánya a térségben. Erősíthetjük a térségbe irányuló tudástranszfert általuk, hiszen többen rangos tudományos intézményekben dolgoznak. A többletvéleményekből fakadhatnak azok a gondolatok, amelyek helyi problémáinkra adhatnak választ.
A folyóirat motivációt jelenthet az egyetemi hallgatók számára, mint publikációs felület, hogy Gyergyó térségével kapcsolatos kutatási témákat válasszanak egyetemeiken.
A kutatási projektek által egy belső diskurzus fejlődhet ki az itthoniak és az ideiglenesen vagy végleg elszármazottak között. Az információs hálózat kifejleszti a képességet a problémák megoldására, segít tágabban rálátni a saját helyzetünkre. A folyóirat körül kibontakozó információáramlás megnyilvánulhat mindenki fele támogatóstruktúraként, mert együttes cselekvést feltételez.
Az eszmecserék, az alapos kutatások kifejlesztik a cselekvésre való készenlét képességét. Mindezt egy közös tanulási folyamatként is felfoghatjuk. Ezzel együtt a területi identitás erősödése elvezet közös stratégiák kitermeléséhez. Fontos a helyi problémák kritikai, összetett vizsgálata, amit a folyóiratban megjelenő tudományos értekezések jelentenének. A valós tények ismerete konszenzusos gondolkodásra és konszenzusos cselekvésre ösztönöz. Így előbukkanhatnak a jövő lehetőségeinek keretei, megjelenhetnek az ötletek, megoldási javaslatok. Ennek következménye az akciótervek kidolgozása.
Miért kell a térség összefogjon? Mert a felzárkózás csak térségi léptékű, összetett társadalmi fordulat eredményeként indulhat be, amiben kohéziós erőként jelenhet meg egy folyóirat, aminek létrejötte csak széleskörű összefogással valósulhat meg.
A folyóirat évente két alkalommal gyűjtené egybe a térséggel kapcsolatos és a térség számára hasznos írásokat öt fő témakörben: történelem, gazdaság, természettudományok, néprajz, művészet és irodalom, szociológia.
A szerkesztőbizottság nevében:
Nagy József, főszerkesztő.
A lap kiadásának támogatói:
- Bethlen Gábor Alap
- Gyergyóremete Önkormányzata
ISSN: 2393-5677